preloader
Стандарти журналістики: професійність чи умовність?
Дата публiкацiї:
13.10.2020
block-1

Дотримання журналістських стандартів при оцінці робіт учасників на конкурсі професійної журналістики «Честь професії» відіграють ключову роль. Адже, як і в будь-якій сфері нашого життя, стандарти – це надійний фундамент якісної роботи. Столітній досвід світової журналістики викристалізував  6 основних журналістських стандартів, якими щоденно у своїй практиці керуються провідні медіа багатьох країн. Зокрема, це - баланс думок, достовірність, відокремлення фактів від коментарів, точність, повнота, оперативність.

Відбіркова комісія та Журі при оцінці робіт учасників ретельно слідкує за дотриманням усіх цих стандартів. Адже за кожним стандартом – титанічна робота журналіста, якому доводиться, наче золотошукачеві, знаходити серед руди крихти правди, дотримуватися балансу, перевіряти достовірність джерел, повноту та точність інформації. Розшифруємо, що стоїть за кожним із стандартів.

6 основних журналістських стандартів
  • Баланс думок – всебічне висвітлення події, коли автор подає у матеріалі думки усіх сторін, а сам залишається неупередженим.
  • Оперативність – швидко та якісно подавати інформацію. Головне при оперативному висвітленні інформації не нехтувати іншими журналістськими стандартами.
  • Достовірність –  правдивість інформації, перевіреність кожного факту, надійність джерела інформації та першоджерела. Цей стандарт актуальний як ніколи у час фейків, маніпуляцій та замовчувань. 
  • Відокремлення фактів від коментарів – журналіст у своєму матеріалі повинен проводити чітку межу між фактами та коментарями експертів, щоб не заплутувати свого читача, глядача, слухача.
  • Точність – медіа повинні поширювати тільки правдиву інформацію, без перекручувань фактів, маніпуляцій та напівправди. Чітко простежувати точність імен, дат, власних назв, чисел.
  • Повнота – журналістський матеріал повинен відповідати на ключові питання: що, де, коли. А також містити коментарі, думки експертів. До кожного жанру  є свої вимоги до повноти. Якщо для новинної журналістики достатньо оперативно відповісти на основні питання, то для аналітики – важливо розуміти, чому це сталося і які матиме наслідки.

Дотримання журналістських стандартів у роботах учасників конкурсу «Честь професії» настільки важливі, що вони прописані у Критеріях оцінки робіт.

Ми запитали в представників Наглядової ради конкурсу, яких журналістських стандартів учасники повинні дотримуватися перш за все, щоб перемогти у конкурсі.

Андрій Куликов, професійний радіо- та телеведучий, голова правління ГО «Громадське радіо»: 

«Чіткості і стислості викладу, доказовості».


Олег Хоменок, медіатренер, старший радник з питань медіа Internews Network, член Ради директорів GIJN – Глобальної мережі журналістів-розслідувачів:

«Конкурс професійної журналістики має бути еталоном дотримання всіх журналістських стандартів, бо видається неможливим, щоб публікація, яка подана на конкурс, не відповідала би якомусь із стандартів. Це як десять заповідей, з яких не можливо обрати одну або дві найважливіші. І саме тому для конкурсу цього року були виписані детальні критерії оцінки робіт в залежності від номінації.

Серед критеріїв оцінки робіт, поданих на конкурс, під час попередньої кваліфікації, обов’язковою умовою було дотримання професійних стандартів. Тому, власне, роботи, які розглядало журі конкурсу, були дуже якісно підготовлені та відповідали стандартам. Деякі роботи мали проблеми із доступністю, або зрозумілістю викладення матеріалу, але я не вважаю це недотриманням стандартів, а скоріш орієнтацією на більш підготовлену аудиторію, ніж на масового користувача. Менше з тим, вважаю, що навички якісного сторітелінгу це те, що треба розвивати українським журналістам»


Діана Дуцик, медіатренерка, журналістка, викладачка Могилянської школи журналістики, виконавча директорка ГО «Український інститут медіа та комунікації»:

«Тут не потрібно вигадувати велосипед. Є базові стандарти, такі як достовірність, точність, повнота, баланс точок зору, розділення фактів та коментарів, оперативність. Журналісти мають пам’ятати про ці стандарти, коли працюють над своїми матеріалами. Окрім того, що важливо в наш час, коли шириться інформаційне безладдя,  - це не вдаватися до свідомих маніпуляцій, а також до дискримінації чи образ тих чи інших осіб та груп.


Дотримання ключових стандартів для конкурсу професійної журналістики «Честь професії» - це основа професійності.  Щороку конкурс підвищує професійну планку журналістів, які з року в рік намагаються перевершити свої досягнення, щоб врешті перемогти у конкурсі. Змінюються тренди у подачі інформації, з’являються нові журналістські форми і жанри, незмінним залишається дотримання журналістських стандартів».


Пресслужба «Честі Професії»